Nyheter
Høyevarde – en skatt som er blitt tilgjengelig igjen
Publisert

Høyevarde på Håvik, en av Norges eldste fyrstasjoner har siden Hydro (den gang Alnor) startet sin aluminiumsvirksomhet vært utilgjengelig for publikum i og med at det ligger inne på industriområdet. Da Hydro planla sine kaianlegg ble det som på folkemunne ble kalt "Kongegraven" gravd ut og det viste seg å være en prinsessegrav fra bronsealderen, datert til år 1500 f.kr. Dette medførte at riksantikvaren fredet hele området. Etter hvert pusset Hydro opp Høyevarde og har brukt det som representasjonssted.

I 1700 fikk Heinrich Petersen Ysted den kongelig bevilling til å drive fyr på Høyevarde.Selve Høyevarde fyr som det står i dag er fra år 1858 og består av en fyrvokterbolig, tollstasjon, naust, sjøhus og ett vedfyrt bakeri.
Hydro har nå inngått et samarbeid med Lothes Mat & Vinhus om driften av Høyevarde og det er dermed blitt tilgjengelig for både bedrifter og privatpersoner. Her kan bedrifter arrangere møter og det er også overnattingsmulighet i 8 dobbeltrom og to enkeltrom. Privatpersoner kan leie seg inn til brylluper, bursdager, konfirmasjoner, eller andre merkedager hvor man ønsker en helt spesiell ramme. På sommerstid er det også noen helger for ordinær hotellvirksomhet. Her er man garantert å få en opplevelse utenom det vanlige.
Vi i Åkrehamn Vekst var 6. juni så heldige at vi fikk være med på en visningstur til Høyevarde med båt fra Haugesund. Vi tør påstå at Høyevarde er Haugalandets fineste arrangementslokalitet, og i kombinasjon med Lothes velrenommerte kjøkken er dette et sted for alle sanser. Med på laget sitt har Finn Lothe fått med seg Morten Sjøvik fra det norske kokkelandskapet, noe som gjør den totale opplevelsen av Høyevarde til en kvalitetsopplevelse av de sjeldne. Her står kvalitet og lokale råvarer i fokus. Tar man med seg gjester hit om det er i profesjonell eller privat sammenheng, er det ikke tvil om at det vil bli husket av alle inviterte.
Bilder fra visningsturen:
Vi er glade for at en av Karmøys største skatter, som alt for få har visst om og opplevd, nå er blitt tilgjengelig, og håper at både bedrifter og privatpersoner fra Vestsiå vil vite å benytte seg av stedet.
Lothes Mat & Vinhus vil forøvrig være representert under årets Fiskeridager og da vil det være mulighet for å få smaksprøver på gourmetmat basert på havets råvarer.
For mer informasjon gå til hoyevardefyrhotell.no